Please enable Javascript
Accesează direct conținutul principal

Oportunități pentru încă o șansă

Ar trebui oare ca antecedentele penale să te împiedice la angajare?

Credem că răspunsul este nu. Peste 70 de milioane de americani au antecedente penale, lucru care îi împiedică să se angajeze și nu le permite să se întrețină. Uber participă la demersul în creștere al companiilor și factorilor de decizie care se angajează să ofere persoanelor o a doua șansă.

CONTRIBUȚIA NOASTRĂ

Susținem programele care pot întrerupe ciclul recidivismului

Susținem inițiativele care oferă oportunități oricui dorește și merită încă o șansă.

Uber a descurajat întotdeauna discriminarea

Mulți angajatori includ în formularele de angajare o casetă care trebuie bifată în cazul în care posibilii angajați au antecedente penale. Această casetă nu este inclusă în formularele de angajare la compania Uber. Ba chiar încurajăm alte companii să-și revizuiască practicile interne de angajare pentru a reduce prejudecățile și a asigura șanse egale la locul de muncă.

De asemenea, ne angajăm să oferim sprijin

În 2016, am semnat Angajamentul privind afacerile echitabile (Fair Chance Business Pledge) lansat de Casa Albă, alăturându-ne administrației Obama, alături de peste 200 de companii din domeniile tehnologiei, comerțului cu amănuntul, finanțelor, alimentației și băuturilor, pentru a elimina obstacolele cu care se confruntă persoanele cu antecedente penale.

Povești

O greșeală n-ar trebui să ducă la o pedeapsă pe viață. La Uber, ne angajăm să oferim oportunități persoanelor din comunitățile noastre care au cea mai mare nevoie de ele. Indiferent dacă este vorba despre o cursă de încredere prin oraș sau de posibilitatea achitării facturilor la sfârșitul lunii, toată lumea ar trebui să aibă aceleași șanse. Am observat direct ce impact au oportunitățile și cum pot îmbunătăți viețile.

Mamă, bunică, susținător

Ingrid este mamă și bunică. După ce a fost închisă pentru o infracțiune nonviolentă, a fost grațiată și acum ajută în mod activ persoane din Los Angeles, eliberate din închisoare, să o ia de la capăt. De asemenea, conduce cu Uber.

„Mi s-a părut atât de ușor să lucrez și, din moment ce am copii, sunt mereu în preajma lor... și am siguranța de a ști că încă îi pot întreține.”

Antreprenor modern

Darrington lucrează ca agent imobiliar și conduce cu Uber. A oferit mii de curse și primește constant evaluări bune de la pasageri. A avut nevoie de câțiva ani ca să-și obțină permisul de agent imobiliar după ce și-a ispășit pedeapsa în închisoare. Dar Darrington nu este singurul în această situație. În S.U.A., milioane de persoane se chinuie să-și plătească datoria pe care o au către societate din cauza greșelilor din trecut. Sondajele arată că antecedentele penale de orice fel reduc șansele obținerii unui loc de muncă cu 50%.

"Oamenii ar trebui să primească o a doua șansă pentru a dovedi ce pot."

Susținem comunitățile

1/3